Індичка –
птах щастя

М’ясо індички підвищує рівень щастя, а точніше – сприяє виробленню «гормону щастя» серотоніну в організмі людини. Завдяки йому у нас покращується настрій і з’являється бажання активно жити та позитивно мислити. Треба просто включити його в свій раціон харчування, і ви отримаєте практично всі необхідні для здоров’я вітаміни, мінерали та важливі амінокислоти.

На сьогодні мало хто з українців знає про це. Займаючись виробництвом такої корисної птиці, як індичка, ми ставимо перед собою амбіційну задачу – популяризувати культуру здорового харчування в Україні, щоб зробити українців не лише здоровою, але й щасливою нацією.

М’ясо індички –
здорова енергія для всіх

М’ясо індички містить велику кількість білка та протеїну, що легко засвоюється, майже не містить жиру та холестерину, а також є максимально гіпоалергенним. Це – ідеальний варіант для рецептів правильного харчування на кожен день для людей, котрі ведуть здоровий спосіб життя.

М’ясо індички ідеально підходить

#
Вагітним жінкам
#
Для першого прикорму
#
Людям, котрі в депресії
#
Тим, хто відновлюється після важкої хвороби
#
Спортсменам
#
Для дієтичного харчування
#
Всім, хто хоче правильно харчуватися і вести здоровий спосіб життя

Корисні факти
про суперкорисне м’ясо

М’ясо індички – лідер за вмістом білка, що легко засвоюється, тому його так рекомендують дітям, спортсменам і людям на дієті.
#
Индейка содержит два вида мяса: красное и белое. Белое (мясо грудки и крыла) подходит для детского и диетического питания. Красное (голень и бедро) содержит большое количества железа и имеет насыщенный вкус, за который его так любят рестораторы и шеф-повары.
#
М’ясо індички є лідером серед інших видів м’яса за вмістом фосфору (практично рівноцінний його місту в рибі), а фосфор, як відомо, робить зуби, суглоби та кістки здоровими і міцними.
В состав мяса индейки в большом количестве входит натрий (соль), поэтому индейку можно не солить при приготовлении и полезно употреблять в пищу людям с высоким давлением и заболеваниями сердца и сосудов.

М’ясо індички – страва для краси
та сильного імунітету

В м’ясі індички міститься добова норма нікотинової кислоти (вітамін РР), котра активує ріст волосся та робить його густим і красивим.

До складу індички входить селен, котрий є потужним антиоксидантом та захищає органи від вільних радикалів, підтримуючи цим імунну систему. А ще в м’ясі індички, на відміну від інших видів м’яса, міститься дуже мало жиру, тому її вживання допомагає підтримувати красу фігури.

Індичка для нових ідей

Наша інтелектуальна діяльність залежить від вітамінів та мікроелементів, котрі потрапляють до нас із їжею. До складу м’яса індички входять всі вітаміни групи В, котрі підтримують діяльність головного мозку, покращують пам’ять і захищають мозок від передчасного старіння.

Вітаміни, мікроелементи та амінокислоти, котрі містяться в м’ясі індички

Сьогодні багато українців, котрі перейшли на здорове харчування, вже оцінили високу харчову цінність м’яса індички та внесли його у свій раціон харчування, бо інші види м’яса значно поступаються йому за багатьма корисними властивостями.

Калорійність

Калорийность 100 г запечённого мяса индейки (из которых 29,1 г белка, жиров 3,8 г и углеводов 0,0 г) составляет 159 кКал или 664 кДж.

Это 6.9% от средней суточной нормы.

Вітаміни

Запечённое мясо индейки содержит жирорастворимые витамины (A, D, D3 и E), водорастворимые витамины (B1, B2, B3 (PP), B4, B5, B6, B9 и B12).

Мінерали

Индейка занимает лидирующие место среди домашней птицы по количеству макро и микроэлементов в мясе. Так, с расчета на 100 г мяса, можно получить половину суточной нормы селена, который необходим для синтеза гормонов щитовидной железы.

Индейка содержит фосфора почти как рыба, с 100 г можно получить треть суточной потребности нашего организма.

Если сравнить мясо индейки с говядиной, то железа в первой будет больше, а его усваиваемость на ряду с мясом другой птицы в разы выше.

Укреплению иммунитета способствует наличие цинка в мясе этой птицы (пятая часть необходимой нормы).

Также данное мясо будет полезно людям, страдающим гипертонией. Натрий, содержащийся в мясе индейки, способствует нормализации обмена веществ. Его количество предает мясу слегка соленый вкус, что позволяет уменьшить количество соли при приготовлении блюда.

Амінокислоти

Зі 100 г вихідного продукту ми отримаємо третину необхідної норми таких речовин, як:

  • триснін (відповідає за вироблення колагену та зміцнення м’язової тканини),
  • ізолейцин (забезпечує синтез гемоглобіну, регулює рівень цукру в крові),
  • лейцин (одна з базових амінокислот, безпосередньо впливає на будівництво та генерацію клітин організму),
  • метіонін (сприяє відновленню тканин печінки та нирок, очищення організму від токсинів),
  • валін (позитивно впливає на психіку та роботу печінки),
  • гістидин (відповідає за вироблення червоних клітин крові, загальне зміцнення імунітету).

Вміст амінокислоти триптофану сприяє виробленню серотоніну і меланіна, які відповідають за гарний настрій та пригнічують негативні емоції.

Варто зауважити, що одна порція корисного м’яса індички здатна забезпечити організм людини денною порцією омега-3 насичених жирних кислот. Ці кислоти покращують роботу мозку та стимулюють роботу сердечного м’яза.